Oktober-december 2025 i sammandrag
- Nettoomsättningen uppgick till 713,4 Mkr (789,7), en minskning med -9,7 % (8,7) jämfört med samma period 2024. Organisk tillväxt uppgick till -8,7 % (9,0).
- Rörelseresultat efter avskrivningar (EBITA) uppgick till -2,4 Mkr (41,8), vilket motsvarar en marginal om -0,3 % (5,3). Justerat EBITA uppgick till 2,5 Mkr (45,4) vilket motsvarar en marginal om 0,3 % (5,8).
- En icke kassaflödespåverkande nedskrivning av goodwill och kundrelationer avseende den norska verksamheten genomfördes under kvartalet om -120,0 Mkr (0,0).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -4,5 Mkr (102,2).
- Nettoskuld/EBITDA uppgick till 3,9 (1,8) under kvartalet.
- Resultat per aktie före utspädning från kvarvarande verksamhet uppgick till -3,02 kronor (-0,13).
Väsentliga händelser under och efter perioden
- Den 23 januari publicerade bolaget preliminära finansiella siffror för fjärde kvartalet och helåret 2025. Utfallet i denna fastställda rapport är i allt väsentligt oförändrade jämfört med tidigare kommunicerade siffror.
- Vidare informerade bolaget den 23 januari om ett besparingsprogram för 2026. Programmet förväntas beröra ca 160 tjänster i Sverige och ca 90 i den norska verksamhetsdelen. Detta förväntas resultera i besparingar om ca 125 Mkr på årsbasis och omstruktureringskostnaderna uppskattas till ca 30 Mkr under 2026. Åtgärderna förväntas ge gradvis effekt varav större delen under andra halvåret.
- Styrelsen i Transtema har kommit överens med Henning Sveder om att han lämnar sin tjänst som VD och koncernchef för bolaget den 23 januari 2026. Jonas Rigner tillträder som tillförordnad VD och koncernchef. Bolagets ordförande, Magnus Johansson, kommer under tiden, tills dess att en permanent VD har tillträtt, engageras som arbetande styrelseordförande.
VD Ord
Jag har fått förtroendet att axla rollen som koncernchef för Transtema under den närmaste tiden. I min roll sedan tre år som VD för koncernens största dotterbolag, Transtema Network Services, känner jag verksamheten och marknaden väl. Tillsammans med min erfarenhet från tidigare ledande roller och förändringsarbete inom såväl telekom som energi har jag tillsammans med styrelsen satt en tydlig agenda för vägen framåt. Fokus nu är att skapa ett stabilt och lönsamt Transtema.
Fjärde kvartalet 2025 präglades av utmaningar för Transtema, men av skilda slag i våra två marknader Sverige och Norge: I Sverige hade vi utmaningar främst avseende produktmixen samt den geografiska fördelningen, vilket påverkade lönsamheten negativt. Den norska verksamheten kännetecknades av starkt vikande kundefterfrågan, främst inom fiber, med reducerade försäljningsvolymer och försämrat resultat som följd.
Sammantaget innebar det att nettoomsättningen i kvartalet minskade med -9,7 %. I Sverige sjönk omsättningen med -1,0 % och i Norge med -28,1 %. Justerat EBITA uppgick i kvartalet till 2,5 Mkr motsvarande en marginal om 0,3%. För helåret innebar detta en nettoomsättning om 2 600 Mkr, en ökning med 4,5 %. Sett över året har vi haft en god tillväxt i Sverige om 17,5 % medan Norge har minskat med -19,6 %. Dessa siffror är i linje med den preliminära finansiella information som kommunicerades till marknaden den 23 januari 2026.
Kostnadsbesparingsprogram
Beaktat resultatet för fjärde kvartalet 2025 har vi accelererat arbetet med att omstrukturera verksamheten inom telekom för ökad effektivitet och lönsamhet. Vår verksamhet inom el- och energi utvecklas enligt vår strategiska plan och berörs inte av åtgärderna.
Omstruktureringen innebär i korthet att vi i Sverige planerar att minska med ca 160 tjänster. I den norska verksamheten reducerar vi personalstyrkan med ytterligare ca 90 personer, utöver den neddragning om 70 personer som genomfördes under fjärde kvartalet 2025.
Andra bärande åtgärder i både Sverige och Norge:
- Avveckling eller omförhandling av kontrakt och affärer med låg lönsamhet och ofördelaktiga villkor
- Översyn av avtal med underleverantörer och omförhandlingar där det bedöms befogat
- Effektivisering av organisation och arbetssätt genom digitalisering och tydligare processer
- Etablering av plattare projektorganisationer
- Minskade ytor avseende lokaler med låg nyttjandegrad
För att stärka ledningen i vår norska verksamhet har Knud Rasmussen utsetts till tillförordnad VD i Transtema Norge. Knud har en omfattande internationell erfarenhet från ledande roller inom Accenture, Nokia och Siemens, innan han 2022 tillträdde som COO för Transtema Norge.
Omstruktureringen i koncernen förväntas resultera i besparingar om ca 125 Mkr på årsbasis och omstruktureringskostnaderna uppskattas till ca 30 Mkr under 2026. Åtgärderna har påbörjats och ger gradvis effekt under 2026, varav större delen under andra halvåret. Nedgången i telekommarknaden samt utfasning av projekt och kontrakt med svag lönsamhet innebär att vi förväntar oss en volymnedgång i båda marknaderna under 2026. Vi prioriterar finansiell stabilitet, förbättrad lönsamhet och kassaflöde. Bolagets finansiella mål på medellång sikt kvarstår.
Det är vår bedömning att med genomförda förbättringsåtgärder kommer vi även fortsatt leverera våra åtaganden med god kvalitet och nöjda kunder.
Marknaden
Investeringarna i telekombranschen har gradvis minskat de senaste åren samtidigt som marknaden präglats av stark prispress. Såväl fibernäten som 5G-näten är i stort sett utbyggda. Innovation, förstärkta säkerhetskrav och ny teknik som AI, innebär å andra sidan nya investeringscykler.
Drivet av den fortsatt starka trenden inom digitalisering, AI och behovet av en stark kommunikationsinfrastruktur förblir telekom ett viktigt affärsområde för Transtema. I den växande el- och energibranschen ser vi stora behov och goda möjligheter till lönsam tillväxt. Enligt Energiföretagen uppskattas investeringsbehoven de kommande åren till 30 miljarder per år i Sverige. Vår strategi ligger fast: vi verkar inom affärsområdena Telekom och El- och energi där vi erbjuder tjänster inom installation, service och drift.
Transtema står inför en krävande period där det också skapas goda möjligheter. Genom omstruktureringar och riktade besparingar utvecklar vi inte bara en mer hållbar verksamhet, utan också en organisation som står ännu starkare inför framtidens möjligheter och där vi kan fokusera på det som verkligen skapar värde för våra kunder, medarbetare och verksamheten som helhet.
Jag ser fram emot att arbeta nära vår arbetande styrelseordförande, övriga styrelseledamöter och tillsammans med alla ledare och medarbetare lägga grunden för det nya Transtema.
Jonas Rigner VD och koncernchef
För mer information kontakta:
Jonas Rigner tf VD och koncernchef, 031-746 83 00
Tobias Martinsson, CFO, 031-746 83 00
Denna information är sådan som Transtema Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 5 februari 2026 kl 08:30 CET.
Om Transtema
Transtema är ett av Nordens ledande företag inom kommunikationsinfrastruktur med fokus på installation, service, drift och övervakning samt tillhörande tekniska tjänster. Transtema verkar i hela värdekedjan och bland kunderna återfinns teleoperatörer, energibolag, stadsnät, större företag och offentlig verksamhet. Transtemas uppdrag är att säkerställa hög tillgänglighet, kvalitet och driftsäkerhet i ett alltmer digitaliserat och uppkopplat samhälle. Företaget grundades 1997 och är verksamma i Norden.
Nettoomsättning i Transtema Group AB (publ) år 2025 var 2 600 Mkr (2 489). Antal anställda i koncernen är ca 1 300. Transtema Group AB är listat på Nasdaq Stockholm Main Market med ticker.